Edukacija učenika o oživljavanju
Autor: Anita Dujela, 21. 10. 2021.

U povodu Svjetskoga dana oživljavanja u našoj je školi po treći put održan tečaj reanimacije. Već deset godina program Edukacije djece o oživljavanju u osnovnim školama provodi se u tri županije: Splitsko-dalmatinskoj, Šibensko-kninskoj i Primorsko-goranskoj. Na taj način je obučeno više od 7000 djece.

U ovom školskom projektu, čija je nositeljica naša učiteljica biologije i kemije Nela Sikirica, prof., surađivali smo s KBC-om Split te Filozofskim fakultetom - Učiteljskim studijem u Splitu i Agencijom za odgoj i obrazovanje te se osobito zahvaljujemo prof.prim.dr.sc.Juliju Meštroviću, dr.Ivanu Brdaru, dr.Tatjani Ćatipović, dr.sc.Mili Bulić te Marijani Budić, prof.

Više pod opširnije!

Tečaj je trajao dva školska sata, a uz samu tehniku oživljavanja učili su biti osjetljivi i odgovorni za drugog čovjeka. Naši učenici su sa velikim zanimanjem slušali predavanje i pratili postupak oživljavanja na lutci. Saznali su kako je stopa preživljavanja kod zastoja srca dva do tri puta bolja, ako su prije hitne pomoći oživljavanje počeli provoditi očevici nesreće. Svoja su razmišljanja podijelili i s novinarima:

- U filmovima sam vidio neke situacije, ali do danas nisam baš znao kako oživjeti unesrećenu osobu. U vrijeme pandemije oživljavanje se malo razlikuje jer ne upuhujemo zrak u usta i ne otvaramo dišni put nego samo masiramo prsni koš - rekao je Frano.

- Preporučila bih svima da ovo nauče jer nikad ne znate što vas u životu čeka i što se može dogoditi, a svakako bi smo svi ovo trebali znati kako bi mogli na vrijeme pomoći unesrećenoj osobi - dodala je Lucija.

- Mlade osobe su većinom vani i veća je šansa da ćemo mi biti prisutni, a ja sam prva spremna pomoći pošto znam reanimirati - kazala je Gabriela.

U nastavku pogledajte fotogaleriju te poveznice na video reportaže i članke u medijima.

Dalmacija news

HRT