Izvanučionička nastava učenika osmih razreda
Autor: Anita Dujela, 7. 10. 2021.

Ovogodišnja izvanučionička nastava osmih razreda bila je posebna s obzirom na to da istu zbog pandemijskih uvjeta nismo bili u mogućnosti održati prošle godine. Učenici naše škole zaputili su u Slavoniju, Srijem i Baranju u razdoblju od 07.09.2021. do 10.09.2021. u pratnji svojih razrednica i knjižničarke.

Više pod opširnije

Prvog dana smo posjetili Memorijalni centar „Nikola Tesla“ u Smiljanu gdje su učenici sudjelovali u demonstraciji Teslinog transformatora. Predvečer smo stigli u privatni zoološki vrt obitelji Bizik gdje su učenici, a i razrednice pokazali svoju hrabrost družeći se s raznim egzotičnim životinjama. Putovanje za taj dan smo završili u Đakovu, u hotelu u kojem smo bili smješteni, a gdje su nam svaku večer na raspolaganju bile različite društvene igre kao i disco zabava.

Drugi dan posjetili smo grad heroj Vukovar te imali priliku odati počast žrtvama Domovinskog rata na Memorijalnom groblju, Ovčari i Vodotornju. Posebno iskustvo za sve je bilo penjanje stepenicama na vrh Vodotornja gdje smo na vidikovcu uživali u pogledu na Srijem i Baranju. No, svakako je zanimljiv bio i posjet Muzeju Vučedolske kulture gdje smo otkrili fascinantne činjenice o kulturi koja je postojala prije 5000 godina i s razlogom je možemo nazvati pretečom moderne civilizacije.

Treći dan smo uživali u vožnji brodom i šetnji u prirodi Kopačkog rita, te smo ručali na ekogospodarstvu Orlov put, uživajući u domaćoj hrani i proizvodima. Izuzetno gostoljubivi domaćini su nam omogućili vožnju konjskom zapregom i mogućnost da obiđemo cijelo imanje. Popodne smo proveli u Osijeku u pratnji stručnog vodiča gdje smo imali priliku vidjeti ovaj zaista predivan grad koji obiluje parkovima i impozantnim građevinama od kojih se ističe Osječka katedrala.

Četvrti te ujedno i posljednji dan posjetili smo Đakovo, grad koji nas je oduševio svojom jednostavnošću i ljepotom. Svoj vizualni identitet Đakovo duguje Josipu Juraju Strossmayeru, biskupu, teologu, meceni i čovjeku koji je u svakom pogledu bio ispred svojeg vremena. Posjetili smo Đakovačku katedralu za koju možemo reći da je jedna od najljepših crkava u Hrvatskoj. Imali smo i posebnu priliku spustiti se u podrum iste te se pomoliti na grobu ovog velikana čije je posljednje počivalište upravo u Đakovačkoj katedrali.  Za kraj nam je slijedio još i posjet đakovačkoj ergeli Lipicanaca, jednoj od najstarijih ergela u Europi. U dobrom raspoloženju i pomalo sjetni, nakon ručka smo krenuli za Split gdje smo stigli u večernjim satima.

Na kraju moramo spomenuti i zahvaliti se našem vodiču  iz agencije Kvarner Express International iz Splita te vozaču koji su nam ovo putovanje učinili zanimljivom, veselim i ugodnim. Također možemo reći da će nam ova nastava izvan učionice svima ostati u lijepom sjećanju, kako učenicima tako i njihovim učiteljima!

knjižničarka Jelena Poljak i učiteljica likovne kulture Ivona Mustapić-Jelavić

FOTOGALERIJA