Prikaz stručnog usavršavanja: Studienhaus Wiesneck, Baden-Württemberg
Autor: Anita Dujela, 21. 12. 2021.

Naša djelatnica, kolegica Anita Markovina, izabrana je za usavršavanje u Studienhaus Wiesneck pri Institutu za političke znanosti koje se održalo od 28. 11. 2021. do 4. 12. 2021 u njemačkoj pokrajini Baden-Württemberg. Usavršavanje je organiziralo hrvatsko Ministarstvo znanosti i obrazovanja - Agencija za odgoj i obrazovanje, a Ministarstvo kulture i sporta Baden-Württemberg je pokrilo troškove stipendije.

Tema seminara je bila Metodika i didaktika u nastavi njemačkog jezika s projektnim radom „Održivi razvoj grada i regije“. Izvješće i prikaz stručnog usavršavanja, kao i  fotografije sa seminara, radionica i posjeta Vijeću EU možete pročitati u nastavku ove vijesti (pod Opširnije).

FOTOGALERIJA

Freiburg je najzeleniji grad u Europi i uz pomoć autentičnih materijala – snimaka, fotografija i brošura u grupnom radu je osmišljen sat njemačkog jezika na zadanu temu.  Dio grada Freiburga zvan Vauban (38 hektara) nastao na temeljima nekoć francuske vojarne, je posljednjih 10ak godina  većinom samoodrživ i stremi postati 100% zelen, bez automobila, sa solarnim garažama ili električnim automobilima. Trenutno u tom dijelu grada žive osobe koje pristaju parkirati automobile daleko od ulaza vlastite zgrade, a pričamo o skupljem dijelu grada za stanovanje i život.

Na poveznici je kratak tekst na hrvatskom jeziku na temu grada. U kratkom videu na engleskom jeziku možete upoznati taj dio Freiburga kao simbola održivog razvoja.

Do izražaja su došle i digitalne kompetencije pojedinih sudionika, gdje se Hrvatska može bez lažne skromnosti predstaviti kao digitalno kompetentna država, što se edukacije tiče. S online nastavom se susreću i druge države pa je i jedna velika Njemačka također tražila načine kako da što bolje odradi nastavu online.

Osim predavanja, kolegica je imala priliku otputovati i u Strassbourg, u sklopu seminara u posjet Vijeću EU.  Vijeće Europe zagovara slobodu izražavanja i slobodu medija, slobodu okupljanja, jednakost te zaštitu manjina. Pokrenulo je kampanje o pitanjima kao što su zaštita djeteta, on-line govor mržnje te prava nacionalnih manjina u Europi. Vijeće Europe promiče ljudska prava kroz međunarodne konvencije, kao što je Konvencija o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji te Konvencija o kibernetičkom kriminalu.

Predstavnik Njemačke je odgovarao na pitanja višejezičnosti u Europi i statusu drugih stranih jezika u odnosu na jezik koji preuzima i funkciju jezika diplomacije. Radi se o engleskom jeziku i problematikom s kojom se susreću svi ostali jezici pa tako i francuski, njemački te ostali europski jezici.

Radovi svih kolega koji su sudjelovali u seminaru, kao i projektni zadaci i radionice mogu se pogledati još mjesec dana na poveznici.

Pripremila: Anita Markovina, prof.