Bookmark Excange Project
Autor: Anita Dujela, 10. 3. 2022.

Bookmark Excange Project međunarodni je projekt s ciljem razmjene straničnika s dodijeljenom partnerskom školom iz bilo kojeg dijela svijeta te upoznavanje različitih kultura, mjesta i ljudi.

Tema ovogodišnjeg projekta su bile narodne bajke. Na koji način smo to realizirali možete pročitati pod OPŠIRNIJE.

Jelena Poljak

Osnovna škola Žnjan - Pazdigrad već drugu godinu za redom sudjeluje u ovom projektu. Ove godine sudjelovali su učenici 2.b i 4.b razreda učiteljica Natalije Trogrlić i Karmen Škrlj.

Budući da je ovogodišnja tema zaista zanimljiva, smatrali smo da nitko ne može bolje dočarati Hrvatsku bajku doli naša Ivana Brlić Mažuranić.  U knjižnici smo organizirali radionice slušanja i čitanja bajki Ribar Palunko i njegova žena i Šuma Striborova.

Učenici su zatim pustili maštu na volju te oslikali straničnike motivima iz ove dvije zaista zanimljive i nadasve zabavne bajke. Svojim partner – školama smo poslali šarene straničnike prepune ribara, mora, sunca, zore-djevojke, Morskog kralja, bake, snahe - zmije, Stribora, Malika Tintilinića i drugih „svakojakih čuda“.

Naše partner - škole su ove godine iz Portugala, točnije sjevernog dijela ove predivne zemlje. Učenici osnovnih škola grada Matosinhos i Santa Cruz / Trinidade su nam poslali vesele i zabavne straničnike koji su oduševili naše učenike te nas upoznali s kulturom i običajima u svojoj zemlji i mjestu.

Upravo taj individualni kulturološki dodir koji svaki učenik može doživjeti s učenicima iz partner škola jest razlog zbog kojeg svake godine rado sudjelujemo u ovom projektu. Naravno, sveopćem iskustvu doprinosi i činjenica da dijelimo i ljubav prema knjigama, čitanju i knjižnicama.

Na poveznici možete vidjeti kako su sudionici ocijenili projekt.