Ovaj tjedan: 2072

Posjet lokalitetu antičkog grada Salone
Autor: Jelena Poljak, 12. 10. 2023.

U ponedjeljak, 9. listopada 2023. god., 4. b i 4. d  razredi, sa svojim učiteljicama,  su posjetili lokalitet antičkog grada Salone. Barba Luka nas je dočekao pored velike karte Salone i avantura je započela. Tu smo naučili kako je prije nastanka grada, u 1. stoljeću, na ovom području živjelo ilirsko pleme Delmati. Riječ delma znači ovca, iz čega zaključujemo da su bili pastiri. Zarađivali su od vune, ali i od pljačke. Na moru nastaju grčke kolonije od kojih je najveća bila Issa, odnosno Vis. Kad je Gaj Julije Cezar ušao u građanski rat neki građani, kao što su bili građani Isse, suprotstavili  su mu se dok je Salona stala na njegovu stranu. Tako je došlo do velike bitke za koju se smatra da se odvila upravo ispred salonitanskih zidina.

Što smo još naučili i kako smo se proveli možete vidjeti po OPŠIRNIJE.

Prvi lokalitet koji smo posjetili bio je Nekropolis odnosno grad mrtvih. Polis je u starom vijeku bio naziv za grad. Groblja su se nalazila izvan grada, jer su ljudi vjerovali da će, ako se netko pokopa u gradu, duh te osobe uznemiravati građane. To je razlog zašto Nekropolis znači grad mrtvih. Pokraj crkve vidjeli smo mnoštvo sarkofaga, od koji je najmlađi sarkofag don Frane Bulića, oca hrvatske arheologije koji je otkopao većinu ovih lokaliteta. Jedna od njih su i   ostaci  crkve iz V. st. Sve je bilo puno sarkofaga te ukrašenih kamenih stupova. Naučili smo što je mozaik, sarkofag te zidana grobnica. Jedna od zanimljivosti  u Nekropolisu bio je grob svetog Duje.

Nakon Nekropolisa krenuli smo u obilazak antičkog grada. Na salonitanskim zidinama dočekao nas je prekrasan panoramski pogled na antički grad. Dok smo hodali zidinama, gledali smo ostatke zadivljujućih salonitanskih građevina, kao što su katedrala i biskupova palača te smo čuli mnoštvo zanimljivosti o Salonitancima i životu u Saloni. Dolaskom do velikih gradskih vrata završio je naš obilazak, no ne i naša pustolovina.

Podijelili smo se u nekoliko grupa te krenuli u lov na blago. Svaka grupa je dobila upute, kartu kretanja i predmet koji je bio skriven među ostacima grada. Zadatak je bio pronaći skriveni predmet (amfore, novčići, stari predmeti…) uz pomoć uputa i karte. Pronađeni predmet je trebalo nacrtati te ga istražiti. Svaka grupa je prezentirala svoj predmet. Tako smo naučili o predmetima koji su se koristili u prošlosti.

Ovo iskustvo je bilo, uistinu, prekrasno. Doznali  smo mnogo zanimljivih informacija koje rado dijelimo  s drugima. Svima preporučujemo posjet ovom predivnom mjestu s bogatom poviješću i kulturnom baštinom.

Učenici i učiteljice 4. b i 4. d razreda