Ukupno: 202511

7.travnja Svjetski dan zdravlja
Autor: Anita Dujela, 7. 4. 2020.

"7. travnja 2020. je dan kada je posebno u fokusu zdravlje stanovništva u cijelom svijetu, a tako i u Republici Hrvatskoj. S obzirom na svjetsku pandemiju COVID-19, čitavo čovječanstvo proteklih mjeseci je na kušnji  kad je u pitanju ljudsko zdravlje.

Solidarnost će nam pomoći u međusobnom  „povezivanju na daljinu“ i dostatnom osjećaju sigurnosti koji nam je svima potreban. Potrudimo se dati sve od sebe jer i ova epidemija može biti šansa za pozitivne promjene. Jer poslije kiše, dolazi sunce!"

Više pročitajte pod opširnije!

„Svjetska zaraza“ poharala je mnoge države u Evropi, ali i  druge kontinente. Neizvjesnost, nesigurnost i strah je posvuda prisutan te se svakodnevno apelira na osobnu i društvenu odgovornost svakog pojedinca, ali i sustava u cijelosti, kako bi očuvali što više ljudskih života u ovom neizvjesnom trenutku koji će potrajati neko vrijeme. Medicinske sestre, liječnici i drugi djelatnici u zdravstvenom sustavu nalaze se na čelu pružanje kvalitetnog  postupanja i njege svih ugroženih skupina. Vodeći svakodnevne dijaloge o mnogim situacijama koje su vezane za tjelesno i/ili mentalno zdravlje u zajednici se nastoji staviti pod kontrolu epidemija, ali i umanjiti stres. Navedeno će biti od ključne važnosti ako želimo postići nacionalne i globalne ciljeve povezane s univerzalnim zdravstvenim preporukama, zdravljem majki i djece, cijelih obitelji koje su ugrožene zaraznim, ali i nezaraznim bolestima, uključujući i mentalno zdravlje. Naša osobna i profesionalna spremnost na provođenje donesenih mjera i postupaka, kao i pravovremena adaptacija na potrebe ljudi  i sigurnost najugroženijih skupina te ponajviše dostupnost usluge, mogu smanjiti, a time i zaustaviti još teže posljedice. Stručnjaci ističu i nužnost izgradnje funkcionalnog globalnog zdravstvenog sustava, što bi pomoglo i manje razvijenim zemljama da adekvatno i na vrijeme detektiraju moguća oboljenja.

NZJZ, Mirela Grbić,prof.