Edukacija učenika: Pošumljavanje
Autor: Anita Dujela, 13. 11. 2018.

Tijekom ove jeseni održava se velika akcija pošumljavanja, na području Zvjezdanog sela. Pod nazivom „Boranka“, Savez izviđača Hrvatske (SIH), pokrenuo je navedenu akciju, kao pokušaj doprinosa revitalizaciji opožarenih područja.

Kao uvodna aktivnost ove akcije, osmišljena je edukativna kampanja po splitskim osnovnim školama, koju provode izviđači, HGSS, DUZS i vatrogasci. Oni će u srijedu, 14.11.2018., 5. i 6. školski sat našim učenicima petih razreda pričati o  očuvanju svijeta prirode, zaštiti od požara i opasnostima u prirodi, a djeca uključena u edukaciju mogu se priključiti akciji pošumljavanja, u opsegu koji dozvoljava njihov uzrast. Nositelj edukativne kampanje je Splitski skautski zbor.

Nakon sata edukacije učenika, u školskom vrtu ćemo simbolično posaditi jednu sadnicu.

Više pod opširnije.

Glavni organizatori, uz SIH, su: Hrvatske šume i HGSS. Izvršni organizatori ove akcije su splitski izviđači – Splitski skautski zbor. Kroz pripremno razdoblje, osigurani su sponzorski izvori financiranja akcije, medijska podrška, kao i podrška institucija Republike Hrvatske i Europske unije.

Za djecu koja sudjeluju u navedenom satu edukacije, predviđeno je već spomenuto uključenje u pošumljavanje, u subotu nakon održane edukacije, a prema njihovoj slobodnoj volji i želji. U pratnji djece trebao bi biti pratitelj/pratiteljica, a na samome terenu postojat će dežurna ekipa Crvenog križa i HGSS. Za slučaj nevremena dostupan je stalno autobus za žurni prijevoz natrag, a bit će dostupno i sponzorski osigurano osvježenje (voda), te na koncu i ručak.

Osim neposrednih aktivnosti pošumljavanja, ova akcija ima brojne odgojno obrazovne zadaće:

Materijalne:

· usvajanje te upoznavanje osnovnih pojmova o prirodi, šumi, korisnosti šuma – razumijevanje odnosa · usvajanje te upoznavanje osnovnih pojmova o prevenciji i zaštiti od požara, te njihovom saniranju · usvajanje osnovnih pojmova o opasnostima u prirodi · usvajanje i upoznavanje osnovnih pojmova o pospješivanju prirode/šume

Funkcionalne:

· razvitak svih pokretnih dijelova tijela i mišda kroz kretanje na terenu · poboljšanje tjelesne kondicije · razvijanje aerobnih i anaerobnih sadržaja za poticanje rada unutarnjih organa (pluća, srce, krvotok) · razvijanje sposobnosti rukovanja · razvijanje senzornih, psihomotornih i izražajnih sposobnosti putem sudjelovanja u sadnji · utjecanje na razvoj percepcije i interesa

Odgojne:

· poticanje otvorenosti kroz smijeh, pjesmu i šale · poticanje komunikativnosti kroz dvosmjernu komunikaciju s djecom · poticanje zdravog odnosa prema zajedništvu, razvitka mi-osjećaja kroz skupne igre i zajedničko djelovanje · usvajanje osnovnih pojmova o pravilima unutar skupine – učenje ponašanja · poticanje nesebičnosti · poticanje razvitka osjećaja vlastite sigurnosti i zadovoljstva svojim doprinosom · poticanje na razvitak osjećaja odgovornosti · poticanje i razvitak osjećaja radosti te poleta · poticanje razvitka empatijskih sposobnosti · poticanje suradničke atmosfere · razvijanje pravilnog odnosa prema prirodi