« Veljača 2021 »

Prehrana učenika

PREHRANA U PRODUŽENOM BORAVKU

Prehrana u produženom boravku se planira i priprema prema Okvirnom godišnjem jelovniku koji izrađuje služba Nastavnog zavoda za javno zdravstvo. Jelovnici su sezonski te se pripremaju od zastupljenih namirnica pojedinog godišnjeg doba te namirnica koje su preporučene za cjeloviti rast i razvoj djece, sve prema normativima i kalorijskim preporukama nadležnog nutricionista. Škola je u sustavu HACCP protokola.

Roditelji djece koja imaju zdravstvene indikacije za izbjegavanje određenih namirnica trebaju se javiti u stručno-razvojnu službu. Potrebno je donijeti potvrdu nadležnog liječnika obiteljske medicine ili pedijatra o intoleranciji ili alergiji na određene namirnice. Istom prilikom dogovorit ćemo zamjenske namirnice i jelovnik. Škola osigurava zamjenske namirnice, uključujući proizvode bez glutena i laktoze.

• Prehrana učenika produženog boravka organizirana je u dva blagovaonska prostora te u različito vrijeme:  1.c i 1.d u maloj blagovaoni ispred učionica u dvije grupe (7,45 i 8,30 te 12,00 i 12,45),  2.c i 2.d u velikoj blagovaoni u isto vrijeme (7,45 i 12,00) te 3.c i 3.d u velikoj blagovaoni u isto vrijeme (8,30 i 12,45).
  • Obroci u produženom boravku te mliječni obrok za sve učenike se dijele u porcijama, ili kao pakirani obroci.

Jelovnike u produženom boravku objavljujemo na mrežnim stranicama te oglasnoj ploči Kutka za roditelje.

MLIJEČNI OBROK U ŠKOLI

Mliječni obrok se dijeli za vrijeme velikog odmora, a većim dijelom se priprema u školskoj kuhinji. Učenicima se za vrijeme velikog odmora preporuča boravak u školskoj kantini. Ova praksa pokazala se izvrsna u promociji kvalitetnog druženja učenika, pri čemu strogo izbjegavamo odlaske učenika po okolnim trgovinama; umjesto toga učenici borave u kontroliranom prostoru škole i školskog dvorišta.

Mliječni obrok se sastoji od toplog ili hladnog napitka, raznih sendviča, mliječnog peciva i sl. te suhog i svježeg voća i povrća u nekim kombinacijama. Obrok se priprema prema načelu preporučene i raznovrsne prehrane, u skladu s organizacijskim mogućnostima. Obroci se  pripremaju u školskoj kuhinji, a koristimo isključivo kvalitetne hrvatske robne marke te provjerene dobavljače, sve u skladu HACPP protokola.

Od 9.siječnja 2023.godine mliječni obrok je besplatan i poslužuje se svim učenicima. Za učenike s posebnim režimom prehrane pripremaju se obroci prema stručnim preporukama i nalazu liječnika te u individualnom dogovoru s roditeljima.