Ukupno: 206480
Ovaj tjedan: 1997

Međunarodni dan osoba s Down sindromom
Autor: Anita Dujela, 25. 3. 2019.

Down Syndrome International (DSI) je službeno odredio 21. ožujak kao Svjetski dan osoba s Down sindromom (WDSD). Navedeni datum je izabran kako bi označio jedinstvenost Down sindroma u potrostručenju ( trisomiji) 21. kromosoma. Zajedno sa svojim učiteljicama Josipom,Tihanom i Anom, asistenticom Andreom i članicom Udruge Sindrom Down 21 Split, malom Marijom, učenici 3.a i 3.c izabrali su proslaviti ovaj Dan upravo na Međunarodni dan sreće, 20. ožujka.

Više pod OPŠIRNIJE!

Nakon teorijskih znanja o volontiranju, kromosomima i sindromu kroz sažeto predavanje, djeci je najvažnije bilo vidjeti Luciju i Mariju i zabavljati se s njima uz pizzu, sokove i glazbu. Slikanjem šarenih čarapica na prethodnom satu likovnog , ali i njihovim nošenjem (čarapice izgledom podsjećaju na kromosome te su upravo iz tog razloga izabrane da budu simbol ovog Dana) pokazali smo podršku borbi osoba s Down sindromom kako bi se što bolje integrirali u naše društvo. Nema očitog objašnjenja zašto imaju extra kromosom, isto kao što nema objašnjenja zašto se s vremena na vrijeme u polju djeteline pojavi ona sa dodatnim četvrtim listom. Zbog toga su izgledom drugačiji, ali imaju više ljubavi i sreće za druge. Sreću koju je učenica Lucija donijela svom razredu i učiteljici oni su uzeli raširenih ruku, a to najbolje dokazuju posvete koje su joj darovali. Svakako ih pročitajte jer iz njih možemo puno naučiti !

T. Ćurčija i J. Strikić

F O T O G A L E R I J A