Nove upute Protokola Covid-19 (obavijest roditeljima)
Autor: Anita Dujela, 31. 1. 2022.

Slijedom najnovijih preporuka HZJZ o postupanju u vrijeme COVID-19 krize, a uzimajući u obzir da je u ovom trenutku zabilježen izniman udio novozaraženih učenika i kontakata,  podsjećamo roditelje na sljedeće korake u brizi i skrbi o djeci:

- Dijete je potrebno zadržati kod kuće ako ima jedan ili neke od simptoma zarazne bolesti, a trenutno osobito  dominantne blage simptome prehladu i peckanje grla te prema procjeni izabranog liječnika testirati dijete PCR / BAT (ovlaštena ustanova i nalaz).

- Zadržati dijete kod kuće kad liječnik za bilo kojeg člana kućanstva ustanovi potrebu za testiranjem  do zaprimanja nalaza te kod pozitivnog nalaza člana kućanstva; dijete može krenuti u školu ako je rezultat testa ukućana negativan ili po završetku djetetove samoizolacije ako je pozitivan. Osobito molimo roditelje da u slučaju pozitivne infekcije jednog djeteta, unatoč možebitnom preboljenju, ne upućuju ostalu djecu na nastavu zbog omikron varijante virusa koja lakše zaobilazi stečeni imunitet i jako brzo inficira kolektiv.

Dokumenti i više pod opširnije!

- Čak i ako se ne sumnja na infekciju Covidom, uputno je nakon ozdravljenja djeteta, a prije povratka na nastavu, napraviti kod kuće brzi antigenski test, ukoliko postoji mogućnost zaraze virusom (isključivo prema procjeni roditelja).

Radi lakšeg uvida roditelja, navodimo korake u postupanju Škole, prilikom saznanja o sumnji ili zarazi SARS-CoV-2 VIRUSOM:

Ako se kod djeteta utvrdi zaraza korona virusom postupa se po odluci školskog liječnika ili epidemiologa  i u samoizolaciju idu samo bliski kontakti učenika (od 31.01.2022. 7 dana), a razred nastavlja s radom. Moguća je i opcija samoizolacije cijelog razreda ili samo pojačani nadzor zdravstvenog stanja te preventivne mjere i dobrovoljna samoizolacija, ovisno o okolnostima.

U slučaju pojave simptoma kod drugog djeteta ili djelatnika cijeli razredni odjel se upućuje u samoizolaciju do rezultata testiranja i ostaje u samoizolaciji ako je rezultat pozitivan. Ukoliko se tako procijeni, učenici će nastavu na daljinu pratiti i kratko vrijeme nakon isteka samoizolacije, u slučaju komplicirane epidemiološke situacije u razrednom odjelu.

U samoizolaciju NE idu oni učenici koji su preboljeli Covid 19 unazad 4 mjeseca.

Ravnatelj škole, odnosno stručni suradnik koji je zadužen za nadzor, prikuplja podatke  o djeci koja sjede unutar radijusa od 2 m u svim smjerovima od zaraženog učenika i eventualnom mijenjanju rasporeda sjedenja, o djeci koja se učestalo se druže s pozitivnim učenikom, o dužini kontakta, o veličini prostora i vrsti aktivnosti prilikom kontakta, o provođenju preventivnih  mjera, o pojavnosti bolesti ili sumnje u kolektivu i nakon toga se donosi odluka. Zbog toga je poželjno da djeca što manje mijenjaju raspored sjedenja i važno je ispravno evidentiranje prisustva  na satovima nastave.

Ukoliko djelatnik škole dobije informaciju o zarazi učenika, odmah  po saznanju obavještava školskog liječnika o pozitivnom učeniku, prikuplja  podatke o kontaktima 48 sati prije simptoma ili pozitivnog testa i o posljednjem boravku u školi te konačno prosljeđuje razredniku obavijest školskog liječnika o izrečenoj mjeri samoizolacije učenika. Razrednik kontaktira roditelje te im elektronskom poštom šalje navedenu obavijest.

dr.Fani Balarin, školska liječnica, Anita Dujela, prof.ped., odgovorna osoba za Covid-19