« Svibanj 2024 »

Prijave za Centar izvrsnosti SDŽ
Autor: Jelena Poljak, 25. 4. 2024.

Dragi učenici i roditelji,

Centar izvrsnosti Splitsko- dalmatinske županije (CI-SDŽ) i ove školske godine nastavlja s radom te provođenjem svojih aktivnosti i programa. Pozivamo sve učenike koji su zainteresirani za stjecanje novih znanja da se prijave na javni poziv za stjecanje statusa polaznika u programima CI SDŽ.

Njima se omogućava visokomotiviranim i potencijalno darovitim učenicima sudjelovanje u aktivnostima unutar programa CI, koji su sljedeći:

1. Centar izvrsnosti matematike

2. Centar izvrsnosti novih tehnologija i informatike

3. Centar izvrsnosti prirodoslovlja

U rad pojedinih CI uključuju se:

1. Potencijalno daroviti učenici odabrani putem testiranja (temeljem postignutog rezultata)
  2. Potencijalno daroviti učenici koji se upisuju putem direktnog upisa (temeljem praćenja i vrednovanja postignuća polaznika upisanih u prethodnim godinama).

O uvjetima i postupku prijave pod OPŠIRNIJE.

Prijaviti se mogu svi zainteresirani učenici koji zadovoljavaju opće uvjete prijave:

1.1. Na Javni poziv za sudjelovanje u programu Centra izvrsnosti matematike mogu se prijaviti svi učenici koji će u šk. god. 2024./25. pohađati nastavu od 6. (petog) do 8. (osmog) razreda osnovne škole te od prvog do četvrtog razreda srednje škole (učenici osmih razreda se prijavljuju za sudjelovanje u prvom razredu srednje škole).

1.2. Na Javni poziv za sudjelovanje u programima Centra izvrsnosti informatike i novih tehnologija mogu se prijaviti svi učenici koji će u šk. god. 2024./25. pohađati nastavu 7. (sedmog) i 8. (osmog) razreda osnovne škole te od prvog do trećeg razreda srednje škole (učenici osmih razreda se prijavljuju za sudjelovanje u prvom razredu srednje škole).

1.3. Na Javni poziv za sudjelovanje u programu Centra izvrsnosti prirodoslovlja mogu se prijaviti svi učenici koji će u šk. god. 2024./25. pohađati nastavu 7. (sedmog) i 8. (osmog) razreda osnovne škole te od prvog do četvrtog razreda srednje škole (učenici osmih razreda se prijavljuju za sudjelovanje u prvom razredu srednje škole).

Kako bi se prijavili, učenici se trebaju javiti svom razredniku/ci ili učitelju predmetne nastave (matematika, priroda, biologija, kemija, fizika, tehnička kultura, informatika) kako bi učitelji mogli zapisati osnovne podatke učenika i dodati ih na popis za prijavu!

Kao i do sada, učenik može pristupiti testiranju za upis u više programa CI SDŽ, ali prilikom prijave bira prioritetno područje u koje želi biti upisan.

Nakon testiranja i provedbe svih postupaka odabira, polaznici koji su ostvarili pravo sudjelovanja u više centara, a s obzirom da se nastava u centrima odvija u isto vrijeme, prema prioritetu odabira centra prilikom prijava, bit će raspoređeni u izabrani Centar izvrsnosti.

Učenici koji su u protekloj školskoj godini sudjelovali na Županijskim i/ili Državnim natjecanjima, a po završetku testiranja, ostvaruju dodatne bodove i to za ostvareni rezultat prvih 5 mjesta na županijskoj razini – 3 boda, a za sudjelovanje na natjecanju na državnoj razini – 5 bodova. Dodatni bodovi se dodjeljuju za natjecanja u području programa za koji se prijavljuju (matematika i prirodoslovlje).

Prijave polaznika za sudjelovanje u CI- SDŽ vršiti će se elektroničkim putem, putem aplikacije MIA. Unos svih podataka, kao i prijave za sve kandidate obavljaju se na razini škole.

Nakon izvršene prijave škole, roditeljima prijavljenih učenika na e-mail adresu koja je navedena u prijavi dolazi poveznica, korisničko ime i lozinka. Roditelji učenika dužni su putem aplikacije MiA potpisati privolu u elektroničkom obliku te provjeriti i upisati podatke o djetetu koji su dostupni u aplikaciji.

Krajnji rok za prijavu učenika u programe CI SDŽ je petak, 10.svibnja. Prijava je dovršena kada su roditelji potpisali privolu, čime se status učenika u aplikaciji mijenja u PRIHVAĆENO, što škola može provjeriti putem aplikacije.

Testiranja učenika koji žele steći status polaznika obavit će se po sljedećem rasporedu:

Testiranja učenika koji žele steći status polaznika obavit će se u on-line okruženju, prema sljedećem

rasporedu:

1. Centar izvrsnosti novih tehnologija i informatike: 18. svibnja 2024. godine na platformi Edux s

početkom u 9.00

2. Centar izvrsnosti matematike: 25. svibnja 2024. godine na platformi Edux s početkom u 9.00

3. Centar izvrsnosti prirodoslovlja: 25. svibnja 2024. godine na platformi Edux s početkom u 11.00

O točnom vremenu i postupku održavanja testiranja svi prijavljeni kandidati bit će pravodobno obaviješteni mailom i objavom na službenim stranicama CI SDŽ (https://ci-sdz.hr/ i https://web.facebook.com/cisdz.hr).

Rezultati odabira polaznika

Odluka o sastavu, organizaciji i broju polaznika u grupama za rad u programima CI SDŽ bit će donesena nakon završetka odabira polaznika, a prema broju polaznika, mentora, mogućnostima a i uvjetima rada za svaki centar posebno.

Rad u Centrima izvrsnosti planiran je subotom u rasporedu rada od 4 (četiri) školska sata s odmorom od pola sata. Nastava će se odvijati u jutarnjoj smjeni u prostorima škola koje su domaćini centara izvrsnosti, a raspored će se uskladiti s prijevozom učenika i mentora koji putuju. Sve detalje o programima možete pronaći na ( https://ci-sdz.hr/centri-izvrsnosti/ ).

CI - SDŽ - dokument

Tanja Sapunar,mag.paed.soc