« Svibanj 2024 »

POSJET UČENIKA OSMIH RAZREDA VUKOVARU
Autor: Nataša Zvonar, 1. 6. 2022.

Učenici osmih razreda osnovne škole Žnjan-Pazdigrad u pratnji svojih razrednica, Martine Sule, Ivone Mustapić-Jelavić, Marine Pijuk,  i učiteljice Nele Sikirice, proveli   su  izvanučioničnu nastavu u Vukovaru 27.5.2022.godine i 28.5.2022. godine. U izvanučioničnoj nastavi ukupno je sudjelovalo  50 učenika.

Osnovna namjena terenske nastave u Vukovar u sklopu programa obveznih dvodnevnih posjeta Vukovaru učenika osmih razreda osnovnih škola iz cijele Hrvatske je učenje o vrijednostima Domovinskog rata i značaja Bitke za Vukovar u obrani suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti suvremene Republike Hrvatske.

Više pod [OPŠIRNIJE]

Krenuli smo autobusom ispred škole 27.5.2022. godine u 3:00 sati. U grad Vukovar, točnije u Memorijalni centar Domovinskog rata ( MCDR Vukovar),  stigli smo u 13 sati. Po dolasku nas je dočekao ručak u restoranu Istra, koji se nalazi u sklopu MCDR Vukovar. Nakon ručka smo odslušali predavanje  Domovinski rat i obišli MCDR Vukovar u pratnji brigadira Hrvatske vojske. Nakon toga smo se prijavili u hostel Dubrovnik koji se također nalazi u sklopu MCDR Vukovar. Od 17 sati do 19 sati, slobodno vrijeme bez aktivnosti, iskoristili smo  za obilazak  Vukovarskog  vodotoranja i centra grada Vukovara. U 19 sati vratili smo se u MCDR Vukovar i večerali. Nakon večere djece su svoje slobodno vrijeme iskoristili za boravak u parku MCDR Vukovar.

U parku MCDR Vukovar

Predavanje brigadira

Drugi dan boravka u Vukovaru, izvanučionična nastava je počela u 7 sati i 30 minuta, kada smo se odjavili iz hostela, svoje stvari stavili u autobus i otišli doručkovati u restoran Istra. Nakon doručka u autobusu nam se je pridružio i vodič koji nas je vodio na memorijalna mjesta u Vukovaru: Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Kukuruzni put-Put spasa, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, Spomen dom Ovčara, masovna grobnica na Ovčari, Mjesto sjećanja“ Vukovarska bolnica 1991“, Velepromet i Borovo Commerce. Nakon obilaska ovih memorijalnih mjesta vratili smo se u restoran Istra ručati i preuzeti svoje launch pakete za povratak prema Splitu. Nakon ručka posjetili smo i razgledali Gradski muzej Vukovar i Muzej vučedolske kulure. Prema Splitu zaputili smo se u 16 sati. U Split, ispred škole, stigli smo 29.5.2022. u 1:30 sati.

Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti

masovna grobnica na Ovčari

Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata