« Svibanj 2024 »

Dobrodošli na mrežne stranice školske knjižnice!

Radno vrijeme knjižnice:

Ponedjeljak, četvrtak - jutro

Utorak, srijeda - popodne

Petak - smjena B

Novosti iz knjižnice
Dan dječjih knjižnica
Autor: Jelena Poljak, 14. 10. 2022.

Dan dječjih knjižnica obilježava se 16. listopada s ciljem skretanja pozornosti javnosti na važnost knjižnica tijekom odrastanja, od rođenja i za vrijeme formativnih godina.

Ovaj specifičan datum je odabran zato što je tog dana 1950. godine počela s radom prva dječja knjižnica u Hrvatskoj, Pionirski odjel Gradske knjižnice, prethodnik Odjela za djecu i mladež Gradske knjižnice Knjižnica grada Zagreba čiji su primjer slijedile mnoge druge narodne knjižnice, kao što su Bjelovar (1952.), Zadar(1953.), Osijek (1954.) Karlovac (1954.), Rijeka (1955.), Split (1955.) itd.

Više pod OPŠIRNIJE.

Danas je nezamislivo da djeca nisu korisnici knjižnica, pa tako i najmanja knjižnica ima odvojeni dio za djecu i mlade gdje se nalazi knjižnična građa baš za njih. Dječje knjižnice nisu samo spremišta s knjigama koje se posuđuju ili koriste unutar zidova knjižnica, već su to suvremeno opremljeni i dinamični prostori u kojima se odražavaju svi aspekti života djece i mladih ljudi. Knjižnice su neiscrpna vrela znanja i informacija, zabave i druženja, koja idu ukorak s vremenom. Dječji knjižničari prate promjene i trendove te uređuju prostore i kreiraju sadržaje po mjeri suvremenog djeteta i mladog čovjeka pri tom uvažavajući njihove potrebe i želje. Organiziraju i provode kvalitetne programe i događanja za svoje korisnike. Dječje knjižnice su podrška korisnicima u informiranju i učenju, u životnim izborima i osobnom razvoju.

Kako bismo obilježili ovaj važan datum, dodijelili smo priznanje i nagradu za TOP ČITAČA za prošlu školsku godinu učeniku 4.d razreda Lucasu Mišiću. Naš Lucas je prema statistici knjižnične posudbe, pročitao i posudio najviše knjiga u prošloj godini, njih čak 37!

Ovim mu putem, u ime knjižnice Osnovne škole Žnjan-Pazdigrad, čestitamo te želimo napomenuti da nam je uvijek drago kad učenici svoje slobodno vrijeme odluče provesti u knjižnici ili čitajući kod kuće!