Vijesti za roditelje
OBAVIJEST O UPISU DJECE U PRVI RAZRED OSNOVNE ŠKOLE U ŠK.GODINI 2024./2025.
Autor: Anita Dujela, 12. 2. 2024.

U Nacionalnom informacijskom sustavu za upise u osnovnu školu prijave za redovan upis u prvi razred osnovne škole otvaraju  se 22. veljače 2024. godine. Roditelji će moći podnijeti prijavu za upis djeteta u 1. razred osnovne škole od 22. veljače do 31. ožujka 2024. godine  preko poveznice https://osnovne.e-upisi.hr/ . (Prijave za djecu s već utvrđenim teškoćama su otvorene od 1.veljače 2024).

U slučaju da je dijete raspoređeno u školu kojoj ne pripada prema upisnom području, roditelji se mogu javiti administratorima Upravnog odjela za prosvjetu SDŽ, na br.te. 450-481.

Za sve ostale informacije, termine testiranja u školi i  liječničkih pregleda  roditelji će pratiti mrežne stranice škole kojoj dijete pripada prema upisnom području.

Više pod Opširnije!

Školski obveznici su:

• djeca rođena od 1. travnja 2017. do 31. ožujka 2018. godine
  • djeca kojima je za školsku godinu 2023./2024. rješenjem odgođen upis u prvi razred osnovne škole

Iznimno u prvi razred osnovne škole mogu se upisati i djeca rođena od 1. travnja 2018. godine do 31. prosinca 2018. za koju roditelj/skrbnik želi ostvariti pravo na prijevremeni upis u prvi razred osnovne škole.

U sustavu će roditeljima biti vidljivi opći podaci o djetetu, te školi na čijoj se listi školskih obveznika dijete nalazi prema mjestu prebivališta, odnosno boravišta. Odmah po podnošenju prijave roditelji će moći odabrati mogućnosti koje im se nude u dodijeljenoj školi npr. izborne predmete, produženi boravak i sl. Uz prijavu za redovan upis u 1. razred osnovne škole  roditelji će moći do 31. ožujka 2024. godine podnijeti i zahtjev za prijevremeni upis u 1. razred osnovne škole kao i za privremeno oslobađanje od upisa u 1. razred osnovne škole. Privremeno oslobađanje od upisa u prvi razred nije isto što i odgoda upisa za koju se ne podnosi zahtjev.

Roditelji će prilikom podnošenja prijave moći izraziti želju za upis djeteta u drugu školu, školu  kojoj ne pripada prema upisnom području samo ako za to imaju opravdani razlog.

Postupak utvrđivanja psihofizičkog stanja djece radi upisa u prvi razred osnovne škole provodi se u osnovnoj školi kojoj dijete pripada prema upisnom području.  Upisom djece iz drugih upisnih područja ne smije se narušiti optimalan ustroj rada škole i ne smije se onemogućiti upis obveznicima koji pripadaju upisnom području škole.

S obzirom da se u sustav za elektroničke upise u osnovne škole ulazi preko portala e-Građani, iznimno roditelji koji nemaju vjerodajnice za ulazak u portal trebaju  se javiti školi kojoj pripadaju prema upisnom području koja će prijavu za upis njihovog djeteta izvršiti umjesto njih.

Obavijest za roditelje, s detaljnim uputama preuzmite ovdje.